Department Listings

Pre-Kindergarten

Carrie BaysPre-K AM Teacher
Sarah BurdickPre-K All Day Teacher
Liz CurlinPre-K AM Teacher
Rachel GutierrezPre-K All Day Teacher
Debbie HerskovitzPre-K All Day Teacher
Laura LavenderPre-K PM Teacher
Katie NelsonPre-K All Day Teacher
Anita OrozcoPre-K PM Teacher
Jordan PalefskyPre-K All Day Teacher
Rachel SchumannPre-K All Day Teacher
Cheryl ShulmanPre-K All Day Teacher
Carrie WrightPre-K All Day Teacher

Kindergarten

Virginia BentleyKindergarten Assistant
Natalie ChavezKindergarten Teacher
Kaitlin EbnerKindergarten Teacher
Leslie MerrittKindergarten Assistant
Gabriela ParkesKindergarten Teacher
Bryson PogueKindergarten Assistant
Bianca ReynaKindergarten Teacher
Fidelma TitusKindergarten Assistant

Transitional First Grade (T1)

Amy BrownTransitional First Grade Teacher
Amy SowellTransitional First Grade Assistant

First Grade

Olivia ClaibornFirst Grade Teacher
Savannah SeifertFirst Grade Teacher
Shayna StarrFirst Grade Teacher
Jessica VarelaFirst Grade Teacher

Second Grade

Megan DiniSecond Grade Literacy Teacher
Ana OwensSecond Grade Literacy Teacher
Lakeshia PetersSecond Grade Math Teacher
Anne YarbroughSecond Grade Math Teacher

Third Grade

Leslie BedsoeThird Grade Math Teacher
Nick LeggattThird Grade Literacy Teacher
Nafisa RahmanThird Grade Math Teacher
Becky WalkerThird Grade Literacy Teacher

Fourth Grade

Kathey BeddowFourth Grade Math Teacher
Jo DavenportFourth Grade Math Teacher
Caroline Finnegan               
Fourth Grade Composition/Social Studies Teacher
Jody StoutFourth Grade Literacy Teacher

Alternate Teachers

Debbie CoxLower School Alternate Teacher
Brandy DaltonLower School Alternate Teacher
Casey StoltzEarly Childhood Alternate Teacher
Reagan TateEarly Childhood Alternate Teacher

Special Area Teachers

Bill BurtonLower School Science Teacher
Linda CauleyEnvironment Science Teacher
Hannah DeslattePart-Time Librarian
Jezabel GuadalupeLower School Spanish Teacher
Shari KrageEarly Childhood Spanish Teacher
June Landry
Academic Language Specialist
Natalie BittnerMusic Teacher
Sue McCulloughEarly Childhood Teacher
Eva McKeeEarly Childhood Science Teacher
Kate OgdenAcademic Technology Coordinator
Jeff PeckDrama Teacher
Kathy RitzLower School P.E. Teacher
April SeedsEarly Childhood P.E. Teacher
Patricia VermillionMedia Center Coordinator
Brian McCoolWoodworking Teacher

School Nurse

Dianne Johnson     School Nurse

Academic Administration

Judith MullensDirector of Early Childhood
Vicki RaneyAssistant Head for Academics
Lyndsey WelchAcademic Assistant

Admission & Placement Office

Jasmine HarrisDirector of Admission and Placement
Margaret OdenAdmission and Placement Coordinator
Jacquelyn Wilcox      Associate Director of Admission and Placement

Advancement & Communication Office

Ana BohananCreative Director
Cindy ConnollyAssociate Director of Annual Giving and Alumni Relations
Landy FoxCommunications Coordinator
Taylor Good
Parent Relations Coordinator
Jennifer HeissYearbook Coordinator
Clayton HollingsworthDirector of Advancement and Communication

Business Office

Saima DhananiSenior Accountant
Amanda TakacsHuman Resources Coordinator
Bill WetzelAccounting Specialist
Cindy ZhaoChief Financial Officer

Facilities & Operations

Ed GoffNetwork Administrator
Hilary JenkinsAdministrative Assistant
Dan KnudsenFacilities Engineer
Marynell MurphyDirector of Facilities and Operations
Damariz RojoFacilities Assistant
Dwayne SpencerFacilities Manager
Kathryn SzwejkowskiDatabase Manager
Jay ValentineTechnology Specialist

  • The Lamplighter School
  • 11611 Inwood Road
  • Dallas, Texas 75229
  • T: 214-369-9201
powered by finalsite